Alliance Memory SRAM, AS6C4008-55SIN- 4Mbit
RS Stock No.: 538-160Brand: Alliance MemoryManufacturers Part No.: AS6C4008-55SIN
brand-logo
View all in SRAM
Technical Document
Specifications
Memory Size
4Mbit
Organisation
512K x 8 bit
Number of Words
512K
Number of Bits per Word
8bit
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
19bit
Low Power
Yes
Timing Type
Asynchronous
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SOP
Pin Count
32
Dimensions
20.75 x 11.3 x 2.82mm
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Height
2.82mm
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
20.75mm
Width
11.3mm
Minimum Operating Supply Voltage
2.7 V
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Static RAM, Alliance Memory
The AS6C1008 is well designed for very low power system applications, and particularly well suited for battery back-up non-volatile memory application. The AS6C62256 is a 262,144-bit low power CMOS static random access memory organized as 32,768 words by 8 bits. The AS6C62256 operates with wide range power supply 2.7 ∼ 5.5V. Package: 28-pin 600 mil PDIP
SRAM (Static Random Access Memory)
Click here to find out more
You may be interested in
View all in SRAM
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.994
BD 2.994 Each (Exc. Vat)
BD 3.293
BD 3.293 Each (inc. VAT)
BD 2.994 Each (Exc. Vat)
BD 3.293 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 9BD 2.994
10 - 49BD 2.387
50 - 99BD 2.358
200+BD 2.104
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Memory Size
4Mbit
Organisation
512K x 8 bit
Number of Words
512K
Number of Bits per Word
8bit
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
19bit
Low Power
Yes
Timing Type
Asynchronous
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SOP
Pin Count
32
Dimensions
20.75 x 11.3 x 2.82mm
5.5 V
Height
2.82mm
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
20.75mm
Width
11.3mm
2.7 V
Minimum Operating Temperature
-40 °C