Analog Devices LTC1474IS8-3.3#PBF, 1-Channel, Step Down DC-DC Converter 8-Pin, SOIC
RS Stock No.: 761-9049Brand: Analog DevicesManufacturers Part No.: LTC1474IS8-3.3#PBF
brand-logo
View all in DC-DC Converters ICs
Technical Document
Specifications
Maximum Output Voltage
3.3 V
Minimum Input Voltage
3 V
Maximum Input Voltage
18 V
Maximum Output Current
750mA
Converter Type
Step Down
Number of Outputs
1
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Switching Regulator
Yes
Length
5mm
PRICED TO CLEAR
Yes
Height
1.498mm
Width
3.988mm
Efficiency
92%
Dimensions
5.004 x 3.988 x 1.498mm
Line Regulation
20 mV
Load Regulation
15 mV
Product details
Step-down (Buck) Converters with Inverting Capability, Linear Technology
Switching Voltage Regulators, Linear Technology
Linear Technology product series of synchronous and non-synchronous internal switching regulator ICs offer high efficiency plus a wide input voltage range and switching frequencies up to 4MHz.
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.462
BD 2.462 Each (Exc. Vat)
BD 2.708
BD 2.708 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 2.462 Each (Exc. Vat)
BD 2.708 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Maximum Output Voltage
3.3 V
Minimum Input Voltage
3 V
Maximum Input Voltage
18 V
Maximum Output Current
750mA
Converter Type
Step Down
Number of Outputs
1
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Switching Regulator
Length
5mm
PRICED TO CLEAR
Height
1.498mm
Width
3.988mm
Efficiency
92%
Dimensions
5.004 x 3.988 x 1.498mm
Line Regulation
20 mV
Load Regulation
15 mV
Product details