Arcol 508AS502KDG2, 5 kΩ 48 W Wirewound Fixed Resistor ±10 %
RS Stock No.: 194-5211Brand: ArcolManufacturers Part No.: 508AS502KDG2
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
5kΩ
Product Type
Fixed Resistor
Power Rating
48W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Tolerance
±10 %
Temperature Coefficient
-0.08 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Radial
Overall Length
38.1mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
230°C
Overall Width
1in
Standards/Approvals
RoHS
Overall Diameter
25.4mm
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 262.412
BD 52.482 Each (In a Box of 5) (Exc. Vat)
BD 288.653
BD 57.730 Each (In a Box of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Box
5 - 5BD 52.482BD 262.412
10+BD 51.170BD 255.852
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
5kΩ
Product Type
Fixed Resistor
Power Rating
48W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Tolerance
±10 %
Temperature Coefficient
-0.08 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Radial
Overall Length
38.1mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
230°C
Overall Width
1in
Standards/Approvals
RoHS
Overall Diameter
25.4mm