Atmel AT89C2051-24PU, 8bit 8051 Microcontroller, AT89C, 24MHz, 2 kB Flash, 20-Pin PDIP
RS Stock No.: 719-3884PBrand: AtmelManufacturers Part No.: AT89C2051-24PU
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Brand
Atmel
Family Name
AT89C
Package Type
PDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
20
Device Core
8051
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
2 kB
Maximum Frequency
24MHz
RAM Size
128 B
USB Channels
0
Number of SPI Channels
Number of USART Channels
Number of UART Channels
1
Number of I2C Channels
Typical Operating Supply Voltage
4 to 6 V
Number of CAN Channels
Number of LIN Channels
Dimensions
26.924 x 7.112 x 4.963mm
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
CISC
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
26.92mm
Width
7.112mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
4.963mm
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied in a Tube) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Atmel
Family Name
AT89C
Package Type
PDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
20
Device Core
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
2 kB
Maximum Frequency
24MHz
RAM Size
128 B
USB Channels
Number of SPI Channels
Number of USART Channels
Number of UART Channels
1
Number of I2C Channels
4 to 6 V
Number of CAN Channels
Number of LIN Channels
Dimensions
26.924 x 7.112 x 4.963mm
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
CISC
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
26.92mm
Width
7.112mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
4.963mm