RS Stock No.: 124-9811Brand: BahcoManufacturers Part No.: NSB706-50
brand-logo
View all in Scrapers
Technical Document
Specifications
Brand
Bahco
Product Type
Scraper
Sub Type
Hand Scraper
Handle Material
Beech
Non-Sparking
Yes
Blade Material
Beryllium Copper Alloy
Number of Pieces
1
Overall Length
200mm
Blade Length
200mm
Blade Width
50mm
Standards/Approvals
DIN 7216
Country of Origin
China
Product details
Bahco Non-sparking Flexible Scraper Blade Scraper
Bahco Non-sparking flexible scraper with beech handle, suitable for scraping and spreading.
Features and Benefits
Flexible scrapers with beech handle, suitable for scraping and spreading
Material: Copper Beryllium
Non-sparking
Anti-magnetic and high corrosion resistance
Cold rolled
Fulfilling product standard DIN
NSB706-50 is 50mm and NSB706-80 is 80mm
View all in Scrapers
Stock information temporarily unavailable.
BD 63.066
BD 63.066 Each (Exc. Vat)
BD 69.373
BD 69.373 Each (inc. VAT)
Bahco Beryllium Copper Alloy Beech Hand Scraper, 1 piece
BD 63.066 Each (Exc. Vat)
BD 69.373 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Bahco
Product Type
Scraper
Sub Type
Hand Scraper
Handle Material
Beech
Yes
Blade Material
Beryllium Copper Alloy
Number of Pieces
1
Overall Length
200mm
Blade Length
200mm
Blade Width
50mm
Standards/Approvals
DIN 7216
Country of Origin
China
Product details
Features and Benefits
Material: Copper Beryllium
Cold rolled