Baumer UNDK 20I6914/S35A Block Ultrasonic Sensor UNDK 20I6914/S35A, M8 200 mm 20 mA 4 to 20 mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 210-0751Brand: BaumerManufacturers Part No.: UNDK 20I6914/S35A
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Baumer
Thread Size
M8
Product Type
Ultrasonic Sensor
Body Style
Block
Length
42mm
IP Rating
IP67
Interface Type
Analogue
Terminal Type
4-Pin M8
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polyester
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
200mm
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Standards/Approvals
CE
Depth
15mm
Response Time
30ms
Series
UNDK 20I6914/S35A
Output Type
4 to 20 mA
Country of Origin
Switzerland
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 295.803
BD 295.803 Each (Exc. Vat)
BD 325.383
BD 325.383 Each (inc. VAT)
BD 295.803 Each (Exc. Vat)
BD 325.383 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Baumer
Thread Size
M8
Product Type
Ultrasonic Sensor
Body Style
Block
Length
42mm
IP Rating
IP67
Interface Type
Analogue
Terminal Type
4-Pin M8
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polyester
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
200mm
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Standards/Approvals
CE
Depth
15mm
Response Time
30ms
Series
UNDK 20I6914/S35A
Output Type
4 to 20 mA