Bourns PTVS20-015C-TH Bi-Directional TVS Diode Through Hole
RS Stock No.: 259-5382Brand: BournsManufacturers Part No.: PTVS20-015C-TH
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
Bourns
Diode Configuration
Single Bi-Directional
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
19V
Mount Type
Through Hole
Package Type
Through Hole
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
15V
Maximum Peak Pulse Current Ippm
20kA
Clamping Voltage VC
44V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
10μA
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
125°C
Standards/Approvals
IEC 61000-4-5, UL File Number:E313168
Series
Power TVS High Current Diode
Automotive Standard
No
Country of Origin
Philippines
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
BD 25.155
BD 25.155 Each (Exc. Vat)
BD 27.670
BD 27.670 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 25.155 Each (Exc. Vat)
BD 27.670 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 4BD 25.155
5 - 9BD 24.178
10 - 19BD 23.149
20 - 24BD 21.987
25+BD 20.929
Specifications
Brand
Bourns
Diode Configuration
Single Bi-Directional
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
19V
Mount Type
Package Type
15V
20kA
Clamping Voltage VC
44V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
10μA
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
125°C