Bourns 47Ω Wire Wound Fixed Resistor 2W ±5% WS2M47R0J
RS Stock No.: 871-4574Brand: BournsManufacturers Part No.: WS2M47R0J
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Bourns
Resistance
47Ω
Power Rating
2W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
WS
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+200°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
China
Product details
WS Series High Surge Axial Resistor
Designed to operate at extreme temperatures (-55°C to +200°C)
Surge withstand to IEC 61000-4-5 1.2/50μs
Low thermal resistant ceramic core
Coating material meets UL 94V-0 requirements
Wide power range (1 - 5W)
Click here to find out more
You may be interested in
Vishay 47 Ω Wirewound Resistor 2 W 1 % RLP0247R00FS14
BD 7.350Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Bag of 20) (Exc. Vat)
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Bourns
Resistance
47Ω
Power Rating
2W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
WS
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+200°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
China
Product details
Wide power range (1 - 5W)