Broadcom HCPL-4200-000E DC Input
RS Stock No.: 547-4175Brand: BroadcomManufacturers Part No.: HCPL-4200-000E
brand-logo
View all in Optocouplers
Technical Document
Specifications
Number of Channels
1
Input Current Type
DC
Isolation Voltage
3750V ac
Logic Output
Yes
Product details
4mA-to-20mA Current-Loop, Avago Technologies
Data line transmission, with high noise immunity between electronic equipment, is achieved by using these 20mA current loop transmitter and receiver optocouplers for typical distances up to 9km.
4mA-to-20mA Current-Loop Communication
You may be interested in
View all in Optocouplers
Stock information temporarily unavailable.
BD 4.219
BD 4.219 Each (Exc. Vat)
BD 4.641
BD 4.641 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 4.219 Each (Exc. Vat)
BD 4.641 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 4.219
10 - 24BD 3.959
25+BD 3.451
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Number of Channels
1
Input Current Type
DC
Isolation Voltage
3750V ac
Logic Output
Yes
Product details