Caddock 10 mΩ Power Film Resistor 36 W 2 % MP2060-0.010-2%
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Caddock
Resistance
10mΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
36W
Resistor Type
Power Film
Packaging
Tube
Tolerance ±
2%
Voltage
250V
Technology
Power Film
Series
MP2060
Automotive Standard
No
Package/Case
TO-220
Lead Pitch Radial
5.08mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
16.26mm
Length
10.41mm
Standards/Approvals
No
Width
4.45mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Country of Origin
United States
Product details
60 W clip mounted film resistors, MP2060 series
Power film resistors in TO220 enclosure.
Clip-mounted heat sink assembly.
Non-inductive design, ideal for high frequencies.
Electrically insulated enclosure (1500 Vrms).
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 7.167
BD 7.167 Each (Exc. Vat)
BD 7.884
BD 7.884 Each (inc. VAT)
BD 7.167 Each (Exc. Vat)
BD 7.884 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 9BD 7.167
10 - 24BD 6.664
25 - 49BD 6.237
100+BD 5.306
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Caddock
Resistance
10mΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
36W
Resistor Type
Packaging
Tube
Tolerance ±
2%
Voltage
250V
Technology
Series
MP2060
Automotive Standard
Package/Case
TO-220
Lead Pitch Radial
5.08mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
16.26mm
Length
10.41mm
Standards/Approvals
Width
4.45mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Country of Origin
United States
Product details