Carlo Gavazzi IRC40SN40M1PA Rectangular Proximity Sensor PNP IRC 40 mm 30 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Rectangular
Length
66mm
IP Rating
IP69K
Terminal Type
Connector
Mount Type
Non-Flush
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
0°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
200Hz
Depth
40mm
Switching Current
200mA
Series
IRC
Output Type
PNP
Country of Origin
Lithuania
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 44.691
BD 44.691 Each (Exc. Vat)
BD 49.160
BD 49.160 Each (inc. VAT)
BD 44.691 Each (Exc. Vat)
BD 49.160 Each (inc. VAT)
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Rectangular
Length
66mm
IP Rating
IP69K
Terminal Type
Connector
Mount Type
Non-Flush
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
0°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
200Hz
Depth
40mm
Switching Current
200mA