Cornell-Dubilier 10000μF Aluminium Electrolytic Capacitor 200V dc, Screw Terminal - DCMC103T200BF2B
RS Stock No.: 744-1603Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: DCMC103T200BF2B
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10000µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Screw Terminal
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
50.8 (Dia.) x 142.88mm
Height
142.88mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
50.8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
22.23mm
Ripple Current
11.7A
Leakage Current
≦6CV μA @ 5 min, 6 mA @ 5 min (Maximum)
Tolerance
-10 → +50%
Series
DCMC
Equivalent Series Resistance
19.6mΩ
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 43.078
BD 43.078 Each (Exc. Vat)
BD 47.386
BD 47.386 Each (inc. VAT)
BD 43.078 Each (Exc. Vat)
BD 47.386 Each (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
10000µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Screw Terminal
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
50.8 (Dia.) x 142.88mm
Height
142.88mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
50.8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
22.23mm
Ripple Current
11.7A
Leakage Current
Tolerance
-10 → +50%
Series
DCMC
Equivalent Series Resistance
19.6mΩ
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C