Cornell-Dubilier 470μF Electrolytic Capacitor 450V dc, Screw Mount - DCMC471T450AB2B
RS Stock No.: 872-0248Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: DCMC471T450AB2B
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Screw Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
34.93 x 79.38mm
Height
79.38mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
34.93mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
12.7mm
Lifetime
2000h
Tolerance
-10 → +50%
Series
DCMC
Equivalent Series Resistance
253.2mΩ
Ripple Current
2.4A
Leakage Current
6 mA, ≤6√CV μA
Country of Origin
United States
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 12.491
BD 12.491 Each (Exc. Vat)
BD 13.740
BD 13.740 Each (inc. VAT)
BD 12.491 Each (Exc. Vat)
BD 13.740 Each (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Screw Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
34.93 x 79.38mm
Height
79.38mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
34.93mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
12.7mm
Lifetime
2000h
Tolerance
-10 → +50%
Series
DCMC
Equivalent Series Resistance
253.2mΩ
Ripple Current
2.4A
Leakage Current
6 mA, ≤6√CV μA
Country of Origin
United States
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C