CTS 450 50kΩ Linear Potentiometer Bushing Mount, 450T328F503A1A1
RS Stock No.: 179-0696Brand: CTSManufacturers Part No.: 450T328F503A1A1
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
CTS
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
50kΩ
Power Rating
0.5W
Electrical Taper
Linear
Element Material
Carbon
Mounting Type
Bushing Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Length
22.2mm
Shaft Diameter
6.35 mm
Actuator Type
Flatted Shaft
Series
450
Tolerance
±10%
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.219
BD 3.219 Each (Exc. Vat)
BD 3.541
BD 3.541 Each (inc. VAT)
BD 3.219 Each (Exc. Vat)
BD 3.541 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 24BD 3.219
25 - 49BD 3.150
50 - 99BD 2.994
250+BD 2.751
Specifications
Brand
CTS
Potentiometer Type
Maximum Resistance
50kΩ
Power Rating
0.5W
Electrical Taper
Element Material
Carbon
Mounting Type
Bushing Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Length
22.2mm
Shaft Diameter
6.35 mm
Actuator Type
Flatted Shaft
Series
450
Tolerance
±10%