Delta Electronics Power Supply, PMT-24V50W2BA 24V dc, 2.2A, 50 W, Input 90V ac to 264V ac
RS Stock No.: 241-1653Brand: Delta ElectronicsManufacturers Part No.: PMT-24V50W2BA
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
50W
Minimum Operating Temperature
-30°C
SMPS Output Current
2.2A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
92.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
29mm
Efficiency
88%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
PMT2
Output Current
2.2A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
90V ac
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
BD 8.416
BD 8.416 Each (Exc. Vat)
BD 9.258
BD 9.258 Each (inc. VAT)
BD 8.416 Each (Exc. Vat)
BD 9.258 Each (inc. VAT)
Product Type
Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
50W
Minimum Operating Temperature
-30°C
SMPS Output Current
2.2A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
92.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
29mm
Efficiency
88%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
PMT2
Output Current
2.2A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
90V ac