RS Stock No.: 726-4769Brand: EatonManufacturers Part No.: 125AXTN2 125AXTN2
brand-logo
View all in Isolator Switches
Technical Document
Specifications
Brand
Eaton
Product Type
Isolator Switch
Number of Poles
3
Mount Type
Surface
IP Rating
IP41, IP4X, IP54, IP55, IP65
Electrical Phase
3
Handle Colour
Black
Terminal Type
Screw
Auxiliary Contacts Available
No
Switching Current
125A
Padlock Compatibility
No
Minimum Operating Temperature
-60°C
Switching Power
59kW
Switching DC Voltage
120V dc
Switching AC Voltage
230V ac
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
CSA, IEC, UL
Country of Origin
United Kingdom
Product details
Exel 2 Switch Disconnectors
Can be used on systems up to 550 Vac
Manufactured from rust protected sheet steel
Door may be removed for ease of installation
Switch can be locked on or off by means of a padlock
Red and green switch position indicators
View all in Isolator Switches
Stock information temporarily unavailable.
BD 499.230
BD 499.230 Each (Exc. Vat)
BD 549.153
BD 549.153 Each (inc. VAT)
Eaton 3-Pole Surface Isolator Switch -, IP41, IP4X, IP54, IP55, IP65, 125A, 59 kW
BD 499.230 Each (Exc. Vat)
BD 549.153 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Eaton
Product Type
Isolator Switch
Number of Poles
Mount Type
Surface
IP Rating
IP41, IP4X, IP54, IP55, IP65
Electrical Phase
Handle Colour
Black
Terminal Type
Screw
Auxiliary Contacts Available
Switching Current
125A
Padlock Compatibility
Minimum Operating Temperature
-60°C
Switching Power
59kW
Switching DC Voltage
120V dc
Switching AC Voltage
230V ac
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
CSA, IEC, UL
Country of Origin
United Kingdom
Product details
Exel 2 Switch Disconnectors