Eaton 134781 E53KAL34A2E Barrel Proximity Sensor E53 35 mm 20V 250 V ac 20 V dc
RS Stock No.: 247-917Brand: EatonManufacturers Part No.: 134781 E53KAL34A2E
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Eaton
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Barrel
Length
80mm
IP Rating
IP65
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Width
34mm
Maximum Supply Voltage
20V
Housing Material
Plastic
Maximum DC Voltage
20V dc
Maximum Detection
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
CE
Standards/Approvals
IEC/EN 60947-5-2
Maximum AC Voltage
250V ac
Shielding
Unshielded
Series
E53
Country of Origin
China
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 79.579
BD 79.579 Each (Exc. Vat)
BD 87.537
BD 87.537 Each (inc. VAT)
BD 79.579 Each (Exc. Vat)
BD 87.537 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Eaton
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Barrel
Length
80mm
IP Rating
IP65
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Width
34mm
Maximum Supply Voltage
20V
Housing Material
Plastic
Maximum DC Voltage
20V dc
Maximum Detection
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
CE
Standards/Approvals
IEC/EN 60947-5-2
Maximum AC Voltage
250V ac