RS Stock No.: 910-3177Brand: FacomManufacturers Part No.: 192.16CPESLS
brand-logo
View all in Cutters
Technical Document
Specifications
Brand
Facom
Product Type
Side cutter
Sub Type
Diagonal Cutter
Overall Length
160mm
Jaw Width
24mm
Jaw Length
18mm
Height Safe
Yes
Application
Modern Material, Cutting All Types of Wire, Soft Wire
Grip Material
Ergonomic Grip
Handle Material
Bi-Metal
Maximum Cutting Capacity
1.6mm