Festo SIEF-M30NB-NS-S-L Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 NPN SIEF 30V 20 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 288-8336Brand: FestoManufacturers Part No.: SIEF-M30NB-NS-S-L
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Festo
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Terminal Type
M12 Connector
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate, Brass, Chrome Plated
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
20mm
Materials Detected
Metallic Object
Standards/Approvals
RoHS, c UL us listed (OL), EN 60947-5-2, RCM trademark, CE mark
Maximum Switching Frequency
1500Hz
Shielding
Unshielded
Series
SIEF
Output Type
NPN
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 62.389
BD 62.389 Each (Exc. Vat)
BD 68.628
BD 68.628 Each (inc. VAT)
BD 62.389 Each (Exc. Vat)
BD 68.628 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Festo
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Terminal Type
M12 Connector
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
20mm
Materials Detected
Metallic Object
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
1500Hz