RS Stock No.: 138-3525Brand: LascarManufacturers Part No.: S43-RS485Distrelec Article No.: 30251994
brand-logo
View all in Multi Function Panel Meters
Technical Document
Specifications
Brand
Lascar
Product Type
Multi-Function Panel Meters
Properties Measured
Current, Voltage
Cutout Height
75.9mm
Cutout Width
115.3mm
Depth
31.8mm
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
40°C
Standards/Approvals
No
Series
PanelPilotACE
Product details
RS485 Add-on Board for SGD 43-A
The S43-RS485 is an RS485 add-on board used as an accessory for the SGD 43-A 4.3” PanelPilotACE display module. The S43-RS485 mounts onto the rear of the SGD 43-A display module and provides a three wire RS485 interface and an optional 120 Ω terminator.
Features and Benefits
Allows RS485 communication for the SGD 43-A display
Software supports ASCII-based serial communication and Modbus (RTU) protocol
Stock information temporarily unavailable.
BD 10.710
BD 10.710 Each (Exc. Vat)
BD 11.781
BD 11.781 Each (inc. VAT)
Lascar PanelPilotACE Multi-Function Panel Meters for Current, Voltage, 75.9 mm x 115.3 mm
BD 10.710 Each (Exc. Vat)
BD 11.781 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Lascar
Product Type
Multi-Function Panel Meters
Properties Measured
Current, Voltage
Cutout Height
75.9mm
Cutout Width
115.3mm
Depth
31.8mm
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
40°C
Standards/Approvals
No
Series
PanelPilotACE
Product details