Ledtech 2.2 V Red LED 3 mm (T-1) Through Hole LO7R L07R3000G3
RS Stock No.: 228-4913Brand: LedtechManufacturers Part No.: L07R3000G3
View all in LEDs
Technical Document
Specifications
Brand
Ledtech
Product Type
LED
LED Colour
Red
Maximum Forward Current
30mA
Package Type
3 mm (T-1)
Packaging
Bulk
Mount Type
Through Hole
Forward Voltage
2.2V
Number of Pins
2
Viewing Angle
46 °
Lens Dimensions
5.1 x 3 mm
LED Luminosity
600 mcd
Lens Shape
Round
Standards/Approvals
RoHS
Lens Finish
Clear
Lens Colour
Clear
Series
LO7R
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Ledtech LxxR3000G Series LEDs
The LxxR3000G, from Ledtech, are superbright and ultrabright red LED lamps. They are in 3mm round lamp packages and have long leads with 2.45mm pitch. Alongside low current requirements, the LxxR3000G LEDs have a high light output. They LxxR3000G LEDs are also reliable and rugged devices which are IC compatible.
The LxxR3000G EP4 series have a top third diffused lens package.
Visible Light LEDs, Ledtech
You may be interested in
View all in LEDs
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.289
BD 0.289 Each (Exc. Vat)
BD 0.318
BD 0.318 Each (inc. VAT)
BD 0.289 Each (Exc. Vat)
BD 0.318 Each (inc. VAT)
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Ledtech
Product Type
LED
LED Colour
Red
Maximum Forward Current
30mA
Package Type
3 mm (T-1)
Packaging
Bulk
Mount Type
Through Hole
Forward Voltage
2.2V
Number of Pins
2
Viewing Angle
46 °
Lens Dimensions
5.1 x 3 mm
LED Luminosity
600 mcd
Lens Shape
Round
Standards/Approvals
RoHS
Lens Finish
Lens Colour
Series
LO7R
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Ledtech LxxR3000G Series LEDs