Microchip ATMEGA16U2-AU, 8 bit AVR, ATMEGA16U2 Microcontroller, 16 MHz, 16kB FLASH, 32-Pin TQFP
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
ATMEGA16U2
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
32
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART, SPI
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
22
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
7mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2.7V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
8 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
United States
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
BD 4.243
BD 2.121 Each (In a Pack of 2) (Exc. Vat)
BD 4.667
BD 2.333 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
ATMEGA16U2
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
32
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART, SPI
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
22
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
7mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2.7V