Microchip ATMEGA2561-16AU, 8 bit AVR, ATMEGA2561 Microcontroller, 16 MHz, 256kB FLASH, 64-Pin TQFP
Series
ATMEGA2561
Package Type
TQFP
Pin Count
64
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
8kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
14.1mm
Minimum Supply Voltage
4.5V
United States
Product details
8-Bit megaAVR Microcontrollers, 32KB to 256KB Flash
Types of megaAVR 8-bit microcontrollers
•ATmega32
•ATmega64
•ATmega128
•ATmega324
•ATmega325
•ATmega406
•ATmega640
•ATmega644
•ATmega645
•ATmega1280
BD 7.526
BD 7.526 Each (Exc. Vat)
BD 8.279
BD 8.279 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 7.526 Each (Exc. Vat)
BD 8.279 Each (inc. VAT)
Package Type
TQFP
Pin Count
64
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
8kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
14.1mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
4.5V