Microchip ATMEGA2561-16MU, 8 bit AVR, ATMEGA2561 Microcontroller, 16 MHz, 256kB FLASH, 64-Pin MLF
RS Stock No.: 127-8287Brand: MicrochipManufacturers Part No.: ATMEGA2561-16MU
Series
ATMEGA2561
Package Type
MLF
Pin Count
64
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
8kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
9.1mm
Minimum Supply Voltage
4.5V
United States
Product details
8-Bit megaAVR Microcontrollers, 32KB to 256KB Flash
Types of megaAVR 8-bit microcontrollers
•ATmega32
•ATmega64
•ATmega128
•ATmega324
•ATmega325
•ATmega406
•ATmega640
•ATmega644
•ATmega645
•ATmega1280
BD 7.739
BD 7.739 Each (Exc. Vat)
BD 8.513
BD 8.513 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 7.739 Each (Exc. Vat)
BD 8.513 Each (inc. VAT)
Package Type
MLF
Pin Count
64
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
8kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
9.1mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
4.5V