Microchip PIC18F2520-I/ML, 8 bit PIC, PIC18F2520 Microcontroller, 64 MHz, 32kB FLASH, 28-Pin QFN
RS Stock No.: 666-8958Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC18F2520-I/ML
Microcontroller
Series
PIC18F2520
Package Type
QFN
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
1.54kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
33
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
6mm
Minimum Supply Voltage
1.8V