Nichicon 330 μF Capacitor 250 V dc, Snap-in - LGR2E331MELB25
RS Stock No.: 714-9262Brand: NichiconManufacturers Part No.: LGR2E331MELB25
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
860μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%
Product details
GR Series Long Life
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.561
BD 2.561 Each (Exc. Vat)
BD 2.817
BD 2.817 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 2.561 Each (Exc. Vat)
BD 2.817 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 4BD 2.561
5 - 9BD 2.480
10 - 24BD 2.410
25 - 49BD 2.335
50+BD 2.254
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
860μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%