Nichicon 10μF Electrolytic Capacitor 200V dc, Through Hole - UCS2D100MPD
RS Stock No.: 165-3657Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCS2D100MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000h
Series
CS
Ripple Current
320mA
Tolerance
±20%
Product details
Nichicon CS Series High Reliability
Nichicon CS Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, miniature size products that have a 10,000 hour load life. The CS series features a wide temperature range, a rated voltage range of 200 to 450V, and high ripple current.
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Lead free reflow soldering
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 33.524
BD 0.168 Each (In a Box of 200) (Exc. Vat)
BD 36.876
BD 0.185 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Box
200 - 800BD 0.168BD 33.524
1000 - 1800BD 0.156BD 31.212
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000h
Series
CS
Ripple Current
320mA
Tolerance
±20%
Product details