Nichicon 3300 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - UPS1A332MHD Radial Lead
RS Stock No.: 519-3898Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPS1A332MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
3300μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.283
BD 0.457 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.511
BD 0.503 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.457BD 2.283
50+BD 0.434BD 2.168
Specifications
Capacitance
3300μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%