Nichicon 330μF Electrolytic Capacitor 16V dc, Through Hole - UPX1C331MPD
RS Stock No.: 167-7784Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPX1C331MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
20000h
Ripple Current
672mA
Series
PX
Leakage Current
158.4 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
China
Product details
Nichicon PX Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 50.864
BD 0.254 Each (In a Box of 200) (Exc. Vat)
BD 55.950
BD 0.279 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
20000h
Ripple Current
672mA
Series
PX
Leakage Current
158.4 μA
Tolerance
±20%