Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Through Hole - USR0J101MDD
RS Stock No.: 475-8696Brand: NichiconManufacturers Part No.: USR0J101MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
78mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Tolerance
±20%
Product details
SR Series
Good capacitance to voltage ratio.
7mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.607
BD 0.121 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 0.668
BD 0.133 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.121BD 0.607
50 - 95BD 0.081BD 0.405
100+BD 0.064BD 0.318
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
78mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Tolerance
±20%
Product details
SR Series
7mm height