Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - USR1E101MDD
RS Stock No.: 475-8898Brand: NichiconManufacturers Part No.: USR1E101MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
115mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
Good capacitance to voltage ratio.
7mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Rubycon 100 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - 25ML100MEFC8X7
BD 0.165Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.127
BD 0.225 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.240
BD 0.248 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.225BD 1.127
50 - 95BD 0.150BD 0.751
100+BD 0.127BD 0.636
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
115mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
7mm height