Nichicon 10μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - USR1H100MDD
RS Stock No.: 475-9043Brand: NichiconManufacturers Part No.: USR1H100MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000h
Ripple Current
38mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
Good capacitance to voltage ratio.
7mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Rubycon - 50ML10MEFC5X7
BD 0.114Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.607
BD 0.121 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 0.668
BD 0.133 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.121BD 0.607
50 - 95BD 0.081BD 0.405
100+BD 0.064BD 0.318
Click here to find out more
You may be interested in
Rubycon - 50ML10MEFC5X7
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000h
Ripple Current
38mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
7mm height