Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - USR1V220MDD
RS Stock No.: 475-8933Brand: NichiconManufacturers Part No.: USR1V220MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
52mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
Good capacitance to voltage ratio.
7mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.347
BD 0.069 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 0.382
BD 0.076 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
52mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
7mm height