Omron E2K-F10MC1 2M Flat Proximity Sensor E2K-F 10 mm NPN 100mA 30V 30 V dc
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Flat
Length
50mm
IP Rating
IP64
Terminal Type
Cable
Mount Type
Direct
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
ABS
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Conductors and Dielectrics
Maximum Operating Temperature
55°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
IEC
Depth
10.1mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2K-F
Switching Current
100mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Japan
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 54.344
BD 54.344 Each (Exc. Vat)
BD 59.778
BD 59.778 Each (inc. VAT)
BD 54.344 Each (Exc. Vat)
BD 59.778 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Flat
Length
50mm
IP Rating
IP64
Terminal Type
Cable
Mount Type
Direct
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
ABS
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Conductors and Dielectrics
Maximum Operating Temperature
55°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
IEC
Depth
10.1mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2K-F
Switching Current
100mA