onsemi 200V 8A, Silicon Junction Diode, 2-Pin TO-220AC BYW29-200G
RS Stock No.: 464-277Brand: ON SemiconductorManufacturers Part No.: BYW29-200G
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Mounting Type
Through Hole
Package Type
TO-220AC
Maximum Continuous Forward Current
8A
Peak Reverse Repetitive Voltage
200V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Switching
Diode Type
Silicon Junction
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
1.3V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Silicon Junction
Peak Reverse Recovery Time
35ns
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current
100A
Product details
Rectifier Diodes, 4A to 9A, ON Semiconductor
Standards
Products with NSV- or S-prefixed Manufacturer Part Nos are AEC-Q101 automotive qualified.
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.156
BD 0.116 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.272
BD 0.128 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Mounting Type
Through Hole
Package Type
TO-220AC
8A
200V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Switching
Diode Type
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
1.3V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Peak Reverse Recovery Time
35ns
100A
Product details