onsemi FSBF10CH60BT, AC Induction Motor Driver IC, 600 V 10A 27-Pin, PDIP
RS Stock No.: 862-9056Brand: onsemiManufacturers Part No.: FSBF10CH60BT
brand-logo
View all in Motor Driver ICs
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Motor Type
AC Induction
Output Configuration
3 Phase
Maximum IGBT Collector Current
10A
Maximum Collector Emitter Voltage
600 V
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Maximum Operating Supply Voltage
450 V
Pin Count
27
Maximum Isolation Rating
2500Vrms
Series
Motion SPM 3 Series
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Length
44.2mm
Height
5.3mm
Width
27mm
Dimensions
44.2 x 27 x 5.3mm
Product details
Motion SPM® 3 Series Motor Drivers, Fairchild Semiconductor
Motor Controllers & Drivers, Fairchild Semiconductor
Click here to find out more
View all in Motor Driver ICs
Stock information temporarily unavailable.
BD 7.213
BD 7.213 Each (Exc. Vat)
BD 7.934
BD 7.934 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 7.213 Each (Exc. Vat)
BD 7.934 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 7.213
10 - 24BD 6.635
25 - 99BD 6.352
250+BD 5.410
Specifications
Brand
onsemi
Motor Type
AC Induction
Output Configuration
3 Phase
Maximum IGBT Collector Current
10A
600 V
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
450 V
Pin Count
27
Maximum Isolation Rating
2500Vrms
Series
Motion SPM 3 Series
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Length
44.2mm
Height
5.3mm
Width
27mm
Dimensions
44.2 x 27 x 5.3mm