Panasonic 180 μF Solid Capacitor 20 V dc, Surface Mount - 20SVPT180M 1000
RS Stock No.: 211-1958Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 20SVPT180M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
8.3mm
Polarity
Polar
Length
6.9mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
3.2A
Leakage Current
720μA
Equivalent Series Resistance ESR
25mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.572
BD 0.786 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 1.729
BD 0.865 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
2 - 18BD 0.786BD 1.572
20 - 98BD 0.503BD 1.006
100 - 248BD 0.503BD 1.006
500+BD 0.491BD 0.983
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
8.3mm
Polarity
Polar
Length
6.9mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
3.2A
Leakage Current
720μA
25mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%