Panasonic 560 μF Solid Capacitor 20 V dc, Surface Mount - 20SVPT560M 400
RS Stock No.: 211-1963Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 20SVPT560M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.3mm
Polarity
Polar
Length
12.6mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
5.4A
Leakage Current
2.2mA
Equivalent Series Resistance ESR
12mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.561
BD 1.561 Each (Exc. Vat)
BD 1.717
BD 1.717 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 1.561 Each (Exc. Vat)
BD 1.717 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 1.561
10 - 49BD 1.214
50 - 99BD 1.116
200+BD 0.959
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.3mm
Polarity
Polar
Length
12.6mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
5.4A
Leakage Current
2.2mA
12mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%