Panasonic 2200μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - ECA1AM222
RS Stock No.: 727-0518Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1AM222
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2200µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
920mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
M
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.081
BD 0.208 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.289
BD 0.229 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 240BD 0.208BD 2.081
250 - 990BD 0.197BD 1.965
Specifications
Capacitance
2200µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
920mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%