Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CM101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
150%
Product details
M Series
BD 0.636
BD 0.127 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 0.700
BD 0.140 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 245BD 0.127BD 0.636
250 - 495BD 0.058BD 0.289
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
150%