Panasonic 2200 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECA1CM222 Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
150%
Product details
M Series
BD 2.890
BD 0.578 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 3.179
BD 0.636 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.578BD 2.890
50 - 95BD 0.387BD 1.936
100 - 245BD 0.341BD 1.705
500+BD 0.329BD 1.647
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
150%