Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CM470 Radial Lead
RS Stock No.: 107-7578Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CM470
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series Type A Electrolytic Capacitors
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 47 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
BD 0.044Each (In a Pack of 100) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 6.936
BD 0.035 Each (In a Bag of 200) (Exc. Vat)
BD 7.630
BD 0.038 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 200BD 0.035BD 6.936
400 - 600BD 0.035BD 6.936
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
Applications