Panasonic 10μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - ECA1EAK100X
RS Stock No.: 865-0482Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1EAK100X
Capacitance
10µF
Voltage
25V dc
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AK
Ripple Current
28mA
Tolerance
± 20%
Product details
AK Series Capacitors
A high reliable series of AK Electrolytic Capacitors from Panasonic.
Features & Benefits:
Specially designed for audio application
7 mm case height
Suitable application includes Amplifiers, CD Players, Hi-Fi VTR and Car Audio
Endurance: 85°C 1000 h
BD 1.734
BD 0.035 Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
BD 1.907
BD 0.038 Each (In a Pack of 50) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
50 - 200BD 0.035BD 1.734
250 - 450BD 0.029BD 1.445
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
25V dc
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AK
Ripple Current
28mA
Tolerance
± 20%
Product details
AK Series Capacitors
Features & Benefits:
7 mm case height
Endurance: 85°C 1000 h