Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - ECA1EHG470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
NHG Series
Radial lead type
BD 3.179
BD 0.064 Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
BD 3.497
BD 0.070 Each (In a Pack of 50) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
50 - 200BD 0.064BD 3.179
250 - 950BD 0.058BD 2.890
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%