Panasonic 2.2μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECA1HAK2R2X
RS Stock No.: 865-0464Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1HAK2R2X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2.2µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AK
Ripple Current
16mA
Tolerance
± 20%
Product details
AK Series Capacitors
A high reliable series of AK Electrolytic Capacitors from Panasonic.
Features & Benefits:
Specially designed for audio application
7 mm case height
Suitable application includes Amplifiers, CD Players, Hi-Fi VTR and Car Audio
Endurance: 85°C 1000 h
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.734
BD 0.035 Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
BD 1.907
BD 0.038 Each (In a Pack of 50) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
50 - 450BD 0.035BD 1.734
500+BD 0.023BD 1.156
Specifications
Capacitance
2.2µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AK
Ripple Current
16mA
Tolerance
± 20%
Product details
AK Series Capacitors
Features & Benefits:
7 mm case height
Endurance: 85°C 1000 h