Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HHG221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.850
BD 0.370 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.035
BD 0.407 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.370BD 1.850
50 - 245BD 0.353BD 1.763
250 - 495BD 0.335BD 1.676
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%