Panasonic 330 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECA1HHG331 Radial Lead
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 2.168
BD 0.434 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.385
BD 0.477 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.434BD 2.168
50 - 245BD 0.410BD 2.052
250 - 495BD 0.387BD 1.936
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%