Panasonic 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HHG4R7 Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 0.809
BD 0.162 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 0.890
BD 0.178 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.162BD 0.809
50 - 245BD 0.156BD 0.780
250 - 495BD 0.150BD 0.751
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%