Panasonic 2200 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JHG222 Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
BD 2.040
BD 2.040 Each (Exc. Vat)
BD 2.244
BD 2.244 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 2.040 Each (Exc. Vat)
BD 2.244 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 24BD 2.040
25 - 49BD 1.954
50 - 99BD 1.867
250+BD 1.670
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%