Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - ECA1VAM471X
RS Stock No.: 865-0530Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VAM471X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
550mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.850
BD 0.185 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.035
BD 0.203 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 40BD 0.185BD 1.850
50 - 90BD 0.162BD 1.618
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
550mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%